Uber plyn

Pro řidiče z povolání

Pátek večer, krátce po šesté. Libor N. měl opět perný týden, práce nad hlavu, spousty hodin v autě. Už dávno měl být doma s rodinou, ale zrovna dnes musel rozvézt zakázku i za nemocného kolegu. Dodávka byla plně naložená, pár balíků se válelo i v kabině pro řidiče. Aby se zásilkou dorazil k zákazníkovi včas a konečně si mohl začít užívat víkend, musel pořádně šlápnout na plyn. Silnice suchá, prázdná a navíc znal tuto trasu nazpaměť … V rádiu hráli píseň, která kdysi zněla i na jeho svatbě.

Uber plyn

Karel s Ivanem, kamarádi z dětství a společníci v truhlářské firmě, právě dokončili novou kuchyni – poslední zakázku v tomto týdnu. Plánovali následující pracovní týden a těšili se na víkend s rodinou. Karel odbočil na známou silnici, ještě pár set metrů a budou v dílně. Stačí jen vyložit auto a jet domů. Do firmy to už nebylo daleko, pouhý kilometr za odbočkou.

Známou trasu Libor projížděl téměř po paměti, ručička tachometru stoupala stále výš. Libor už chtěl jen předat zásilku zákazníkovi, auto šéfovi a hned vyrazit za rodinou. Na jedné dlouhé rovince opět přidal plyn, vždyť tudy jel už stokrát. Dlouhá levá zatáčka, do které vjel rychleji než jindy. Na dodávku zapůsobila ohromná odstředivá síla a překvapený Libor se snažil vyrovnat směr. Cítil, jak zadní část jeho dodávky ujíždí do strany. A najednou v protisměru vidí menší dodávku ... Snad to stihnu.

Najednou Karel slyší hlasité pískání pneumatik a kvílení brzd! Z ničeho nic se na ně řítí smykem neovladatelná bílá dodávka. Karel dupne vší silou na brzdu, ale je příliš pozdě…

Uber plyn

On měl předat zásilku včas. On už chtěl být doma.

 

Co můžete udělat pro své bezpečí:

 • Uberte plyn! Někdy může být i maximální povolená rychlost příliš
  vysoká.
 • Každá cesta je jiná! I když trasu znáte, přizpůsobte svůj styl jízdy stavu
  vozovky a povětrnostním podmínkám.
 • Jezděte obezřetně! Počítejte s nepředvídatelnými situacemi
  a nesprávným a nebezpečným chováním ostatních účastníků silničního
  provozu.
 • Vždy se připoutejte! I během cest na krátké vzdálenosti může dojít
  k závažným dopravním nehodám.
 • Zaměřte se na technický stav Vašeho vozidla! Pravidelně kontrolujte
  brzdy, řízení, rozvody a osvětlení Vašeho vozu.

 

Na co by neměli profesionální řidiči zapomínat:

 • Rychleji neznamená vždy dříve! Vysokou rychlostí dobu jízdy výrazně zkrátit nelze. Nepodstupujte zbytečné riziko.
 • Zabezpečte náklad! Vůbec nebo špatně zabezpečený náklad nepříznivě ovlivňuje jízdní vlastnosti nákladního vozidla, což může vést k nehodě.
 • Těžké brzdí ztěžka! Plně naložené nákladní vozidlo brzdí při vysoké rychlosti až o 40 % hůře než osobní motorové vozidlo.
 • Před zatáčkou nohu z plynu! Přiměřenou rychlost v zatáčkách nenahradí ani moderní bezpečnostní systémy, jako je ESP. Pozor na možný smyk vozidla.
 • Únava je nepřítel koncentrace! Při jízdách na dlouhé vzdálenosti si dopřejte přestávku a dodržujte předepsané doby řízení a odpočinku.

 

Rychlá jízda = příliš vysoké riziko nehody

Uber plyn